Higiena w restauracji

Jak zachować higienę w restauracji?

Restauracja jest miejscem, szczególnie narażonym na rozwój drobnoustrojów. Z uwagi na obecność wielu osób każdego dnia, przygotowywanie zróżnicowanych posiłków oraz przechowywanie produktów, niezbędnych do ich przygotowania może dojść do namnożenia się bakterii, groźnych dla zdrowia klientów restauracji oraz pracowników. Utrzymanie czystości jest najskuteczniejszym sposobem na eliminację ryzyka rozwoju drobnoustrojów oraz zapewnia doskonały efekt wizualny we wnętrzu.

higiena w restauracji

Utrzymanie higieny w restauracji – co jest najważniejsze?

Utrzymanie w czystości oraz minimalizacja rozwoju drobnoustrojów w restauracji stanowią najważniejszą przesłankę w zakresie codziennego sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń, w których przygotowuje się posiłki, wydaje, zmywa naczynia oraz na sali, gdzie klienci spożywają dania. Każde z tych pomieszczeń jest w jakiś sposób narażone na rozwój bakterii oraz powstanie zanieczyszczeń.

Użycie profesjonalnych środków oraz dbałość o codzienne sprzątanie i dezynfekcję pozwalają na wdrożenie oraz przestrzeganie planu czyszczenia i dezynfekcji, zgodnego z normą DIN 10506. Według przeprowadzonych badań, w restauracjach może rozwijać się aż 40 gatunków bakterii, spośród których 6 jest szczególnie często spotykanych. Unikaj zagrożeń dzięki skutecznemu oczyszczaniu.

higiena w restauracji

Skuteczne sposoby na zachowanie porządku i higieny w restauracji

W utrzymaniu higieny restauracji szczególne znaczenie ma rodzaj chemii, stosowanej do mycia i dezynfekcji powierzchni. Szczególnie ważna jest regularna dezynfekcja blatów, urządzeń i akcesoriów kuchennych, sztućców, naczyń, a także stolików i krzeseł. Do dezynfekcji powierzchni w gastronomii stosuje się specjalistyczne produkty o składzie, pozwalającym eliminować większość zagrożeń. Niezbędne dla zachowania higieny w lokalu jest dbanie o higienę oraz przede wszystkim nienaganną czystość dłoni pracowników.

Mycie rąk powinno odbywać się w oparciu o instrukcję higienicznego mycia rąk. Goście, którzy wchodzą do lokalu powinni dezynfekować dłonie, każdorazowo po skorzystaniu z toalety pracownicy oraz goście muszą umyć dokładnie dłonie. Żywność należy przechowywać zgodnie z zasadami i zaleceniami producenta. Podczas przygotowywania potraw powinno się stosować odmienne zestawy naczyń i akcesoriów do obróbki mięsa, warzyw, pieczywa. Czyszczenie i dezynfekcja wymagają zastosowania odpowiednich preparatów, ale i dokładności ich zastosowania.

higiena w restauracji

Regularność, a higiena w restauracji

Czystość i higiena w restauracji mają wpływ przede wszystkim na utrzymanie zdrowia pracowników oraz klientów. Oprócz nich niezwykle ważne jest zachowanie estetyki oraz ładu, wpływających na wrażenie wizualne miejsca. Dzięki czystości i utrzymanej w lokalu higienie klienci chętnie wracają do niej jako do miejsca bezpiecznego, w którym nie ma zagrożenia drobnoustrojami. Dzięki higienie można znacznie wpłynąć na zyski firmy. Mniej bakterii i wirusów, piętrzących się w restauracji oznacza mniej dni chorobowych w przypadku pracowników oraz liczniejsi klienci lokalu na co dzień.